Çok dilli çocukların dil gelişimini nasıl teşvik edebilirsiniz?

Sevgili veliler/bakıcılar,

Burda sizlere yardımcı olmak İçin bir kaç örnek var çok dilli çoçuklar dil gelişimini desteklemek için. Bazı şeyleri belkide zaten yapıyorsunuzdur. Belki bir kaçı sizin için yeni bir örnektir. Belkide mektupta bu örneklerin arasında olmayan şeyleri yapıyorsunuz dur ve gayet eğlenceli ve öğreticidir. Sizin örneklerinizi de merak ediyoruz bunları bizimle paylaşmak isterseniz www.clinicababilonica.eu  websitemizden mesaj göndere bilirsiniz, bu tür mesajlardan bizde bilgilenip diğer ailelerle paylaşıp onları bilgilendiriyoruz. 

Şimdi örnek ve bilgiler:

  • Çoçuklarınızla en iyi bildiğiniz dili konuşun. Bu genelde ana diliniz oluyor. Bunu yapmanız çok önemli çünkü sizin çocuğunuz İçin bu en iyi örnektir.
  • Çoçuklarınızla ne gördüğünüzü, ne yaptığınızı ve yaşadıklarınızı konuşun. Bu sayede çoçuklarınız sesleri (toplamaları) sizin dilinizi ve bu sayede devamlı yeni kelimeler ve cümleleri duyup öğreniyorlar. Çoçuklarınız kendi yani ana dilini ne kadar iyi bilirse , o kadar daha iyi Flemenkçe öğrenir. 
  • Kendi dilinizde beraber çoçuk şarkılar söyleyin. Şarkı söylemek çok öğreticidir ve neredeyse bütün çoçuklar bunu severler. 
  • Hikayeler okuyunuz yada fantezinizi kullanın veya hatıralarınızı anlatın. Bunu en iyi bildiğiniz dilde yapınız. Bu sayede çoçuklarınız daha çok kelime ve cümleleri anlama ve kurma becerisini geliştirirler. YouTube’da nasıl okumanız gerektiği hakkında örnek video var “Böyle okunur” ismi altında. ( belki kendi dilinizde bu tarz videolar vardır: https://www.youtube.com/watch?v=gFg90GTIsUM
  • Çoçuklarınızı kendileri sizlere hikayeler anlatması konusunda destekleyin ve bunu hangi dilde yapmak istiyorsa müsade edin. Sonrasında anlatan hikayeyi konuşun.
  • Beraber kitaplarda yada çizgi romanlarda resimlere bakınız. Gördükleriniz hakkında sorular sorunuz mesela “ Bu nedir?” yerine çoçuklarınıza yardımcı olunuz soru sorma şeklini geliştirin kim, ne, neden ve ne zaman gibi kelimelerle. Örneğin: ‘Hikayede kim oynuyor?’; ‘Ne yapıyorlar ?’; ‘Neden öyle yapıyorlar ?’; ‘Ne zaman oldu ?’. Bunlar aslında sizelere bir şeyler anlatıyorlar ve bir dinleyici o zaman hikayeyi daha iyi anlar. Özellikle okulda bu çok önemlidir.

Bazen başka bir dilde kitap bulmak zor oluyor.

Halka açık kütüphanelerde gidip sorabilirsiniz eğer ellerinde sizin dilinize bir kitap yoksa , belki sizler için satın almak isterler ve bu şekilde herkes faydalana bilir.

Alttaki websitelerde çeşitli dillerde ve dil birleşimlerinde bedava kitap okuyup, dinleyip yada satın alabilirsiniz:

www.childrenslibrary.org
www.nik-nak.eu
www.milet.com
www.languagelizard.com
www.lezenisleuk.nl/boeken/boeken-in-andere-talen/

Flemenkçeyi tabi kide unutmamamız lazım. Çünkü bu bizim okul dilimiz. Eğer kendiniz iyi Flemenkçe konuşamıyorsanız, o zaman çoçuğunuz daha çok Flemenkçe duymasını sağlaya bilirsiniz. Bunları yapabilirsiniz örneğin:

  • Çoçuğunuzla beraber Flemenkçe eğitici televizyon programlarına bakabilirsiniz. Sonrasında ana dilinizde gördükleriniz aynısı hakkında  konuşun.
  • Çoçuklarınızı okuldan sonra iyi Flemenkçe bilen arkadaşlarıyla beraber oynamaya yönlendirin veya randevu yapınız.
  • Spor kulüplerinde yada sevdiği başka aktivitelerde Flemenkçe konuşan insanlarla tanışıp görüşebilirsiniz ve bu sayede onlarla konuşup yeni kelimeler öğrenir. 

Kendi diliniz ve kültürünüz çoçuklarınıza verdiğiniz en güzel mirastır! Hayatı boyunca bununla gurur duyup ve avantaj elde edecektir. Onların çok dilli olmaları avantajlı olmalarını sağlayacaktır. 

Bunlardan bir tanesi çoçuğunuzun sizinle çok kolay iletişim kurmasıdır. Bu onun manevi ve sosyal gelişimini vede kişiliği için çok önemlidir ve bütün aile için bu iyi bir şeydir. O yüzden evde kullandığımız dili ve hakim olduğu dili Flemenkçeyi öğrenmeye başladığında gerilemesine izin vermeyin. Çoçuğunuz her iki dili rahatlıkla kaldırabilir!

Çeviri (vertaald door) Mvr. M. Topal

Download: pdf